E-Nabız ebeveyn onayı kaldırma

0
10114
E-Nabız ebeveyn onayı kaldırma
E-Nabız ebeveyn onayı kaldırma

Bazı kullanıcıların ciddi sorunlar yaşadığı problemlerin arasında yer alan E-Nabız ebeveyn onayı kaldırma hakkında merak ettiğiniz bilgileri buradan siz değerli okurlarımıza açıklamak istiyoruz. Özellikle de boşanmış olan çiftlerin çok zorlandığı bu konuda aklınıza takılan soruların cevaplarını buradan açıklamak istiyoruz.

E-Nabız ebeveyn onayı kaldırma işlemi

Geçtiğimiz yıllar içerisinde çok ciddi sorunların oluşmasına neden olan bu konu hakkında çıkan “21.06.2019 tarih ve 30808 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Kişisel Sağlık Verileri Hakkında Yönetmelik“in “Çocukların sağlık verilerine erişim” başlıklı 8inci maddesi, birinci fıkrasında yer alan “Ebeveynler, çocuklarına ilişkin sağlık kayıtlarına herhangi bir onaya ihtiyaç duyulmaksızın e-Nabız üzerinden erişebilir.” hükmü ile ebeveyn onayı zorunluluğu kaldırılmıştır.”

Bu yazı ile E-Nabız ebeveyn onayı kaldırma işlemi konusunda onaylanan durumun henüz E-Nabız sistemi üzerinde resmiyet kazanmadığını belirtelim. Bu yüzden de E-Nabız üzerinden onay alacak anne ve babaların bu konuda mutlaka ama mutlaka bu gelmesi beklenen güncellemeyi beklemesi gerekecektir. Bu konuda henüz net bir adım atılmadığını ancak bunun çözümü için E-Nabız sistemi üzerinden yetkililere mail atarak en azından 1 ebeveyn onayının yeterli olması bu sorunun ortadan kalkmasına neden olacaktır.

Vedat eden veya boşanan aile bireylerinin yaşadığı bu sorunun ne zaman çözüme kavuşacağı gerçekten merak edilen konuların başındadır. İşte E-Nabız ebeveyn onayı kaldırma işlemi hakkında merak ettikleriniz.

CEVAP VER